Lukijoiden kuvat -palstalla ihastellaan kevään kukkia ja pörriäisiä. Palstalle saatiin myös harvinaisempi vieras: riikinkukkokehrääjä kävi vierailulla Puholla.
Mukana on myös kosken kuohuja Auran Kuuskoskelta ja Kosken Myllyrannasta sekä kansainvälinen kalajuttu.
Keltavuokot kukkivat runsaslukuisesti Pentti Mäkitalon kotipihalla Tarvasjoella.
Mukulaleinikki kukkii Kosken Myllyrannassa. Kuvan otti Simo Päivärinta.
Kukkaa pukkaa oikein kunnolla. Leena Juoperi Aurasta kuvasi runsaasti kukkivan saintpaulian eli paavalinkukan.
Onnenpensas kukoistaa Kyrössä. Kukat alkavat kurotella jo pilviin. Kuvan otti Riitta Simola.
Sunnuntaiaamu yllätti purppurasydämillään. Kukat kuvasi 15.5. Birgit Vapaavuori.
Orvokki suihkussa. Viileä sade kasteli ”pata-asukkaat”. Kuvan otti Anne Koivunen Koskelta.
Voikukkaa pukkaa. Kukat kuvasi Riihikoskella Jorma Lehvonen.
Kimalaisen lounastauko. Terttu Honkaranta kuvasi pörriäisen Riihikoskella.
Ahertaja liikkeellä. Jorma Lehvonen kuvasi kimalaisen Riihikoskella.
Kansainvälinen kalajuttu. Pentti Mäkitalon tyttärentyttären australialainen poikakaveri Josh Jeffery sai perjantaina 13.5. virvelillä Littoistenjärvestä 11 kilon hauen. Australian mittapuun mukaan kyseessä oli pikkukala, joten Josh päästi haukimamman kasvamaan järveen.
OTITKO HYVÄN KUVAN? Näytetään se muillekin! Lukijoiden kuvat -palstalla julkaistaan onnistuneita otoksia. Kerro mistä ja koska kuva on otettu ja kuka kuvan otti. Lähetä kuva tietoineen Auranmaan Viikkolehden toimitukseen osoitteeseen: toimitus@avl.fi