Pöytyän pehmovaaleissa annettiin 594 ääntä – Koiranen, Kurreinen ja Viiru-kissa rohmusivat eniten ääniä

0
Riihikosken kirjaston vaalivoittajat kukitettiin. Jatkossa kirjaston päätöksentekoon saavat leikkimielisesti osallistua myös pehmoneuvostoon valitut eläimet. Kuva: Minna Leinonen

PÖYTYÄ/Riihikoski. – Suurin äänestysinto taisi mennä jo, Riihikosken kirjastonhoitaja Minna Leinonen toteaa päivää ennen kuin Pöytyän kirjastojen pehmovaalien äänestysaika päättyi.

Riihikosken kirjastossa äänestäjiä riitti silti kiitettävästi. Aina kun kirjastossa on käynyt päiväkotiryhmiä tai alakoulun oppilaita, on pehmovaalien äänestyslipukkeita täytetty aktiivisesti.

Äänioikeus pehmoneuvoston vaaleissa oli 3–12-vuotiailla lapsilla.

Yhteensä ääniä annettiin Kyrössä peräti 369, Riihikoskella 140 ja Yläneellä 85.

Ehdokkaita kussakin kirjastossa oli kuusi, joten mahdollisuudet pehmojen neuvostoon pääsyyn olivat melkoisesti paremmat kuin parhaillaan käynnissä olevissa alue- ja kuntavaaleissa.

Eniten ääniä sai Kyrössä Kasper Koiranen, Riihikoskella Orava Kurreinen ja Yläneellä Viiru-kissa.


Pöytyän pehmovaalien voittajat

Kyrön kirjasto
Kasper Koiranen, 80 ääntä
Keijo Kettunen, 78 ääntä
Ossi Orava, 64 ääntä

Riihikosken kirjasto
Orava Kurreinen 35 ääntä
Vuff Hauveli 30 ääntä
Kisse Kirrinen 25 ääntä

Yläneen kirjasto
Viiru-kissa, 34 ääntä
Hevonen, 17 ääntä
Nalle Puh, 15 ääntä

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän